Embiya SANCAK

‘BEN YAPTIM OLDU’ MU / OLMADI MI?

Sayın Yusuf Ziya Yılmaz başkanın ‘’ ben yaptım oldu ‘’ icraatları, Mustafa başkan tarafından ‘’ sen yaptım ama olmadı ‘’ şekline dönüştürüldü.

Son olarak Cumhuriyet İşhanı cepheli binalarda ki kuş motifleri kaldırılmaya başlanıldı.

Bence, bu yeni durum asla bir kasıtlı kaldırma değildir. Yani polemik ve ihtilaf yoktur. Doğruyu görmek objektifliğidir. Zaten konu ile ilgili bazı vatandaşların açtıkları davalar da devam etmektedir. Konuyu bir kere daha yazayım:

Bir kentde ki her türlü bina yüzeyleri ‘’ kent estetiği ve saygınlığı ‘’ bakımından kamusal alan gibidir. Her bina, yapılırken sanatçı mimarın eseri olan bir projeye göre yapılır. Belediye de kural ve mevzuata göre inceler, onaylar, yapımı için izin verir. Her binanın cephesi; sahibinin ‘’ benim binam ‘’ dediği ve proje mimarının ‘’ benim eserim ‘’ dediği ilkelere göre tasarlanır. Yani cepheler önce kişisel tasarım gereğidir. Sonra ise kamusal nitelik taşır. Bina yapıldıktan sonra kullanılmasına izin verildikten sonra ilk orijinal şeklinin korunmasını ruhsat makamı olan belediyeler sağlar. Değişim de ise sadece projenin sanatçısı olan mimarın yetkisi vardır.

Bina cephelerine reklam panoları başta olmak üzere, çatı üzerinde ki her türlü ilave görüntü çirkinlği oluşturur. Bu kirliliği düzensiz ve ilkesiz iş yeri tanıtın levhaları da eklenince yüzeyde görüntü çirkinliği kargaşa seviyesine ulaşır.

İşte belediyeler bu duruma müdahale etmesi hakkına sahiptir. Zaten bu hak aynı zamanda yasal görevdir. Eğer bu cepheler bizim Cumhuriyet Meydanında olduğu gibi çok özel yerde ise, belediye cephe kaplamasında renk ve doku olarak uzmanına proje hazırlayıp uygulama yaptırabilir. Yaptığı düzenlemeyi sanatçı olan proje mimarına bildirmek ve görüş almak mecburiyetindedir. Özetlersem:

Belediye, cephe kaplamasının renk ve kaplama malzemesinin yapısal dokusu bakımında yeni bütüncül öneri getirebilir. Bunun dışında ‘’ kent estetiği sağlıyorum ‘’ diyerek haddini ve görevini aşan uygulama yapamaz.

Özellikle, Cumhuriyet Meydanı bina cephelerinde:

a-Isı yalıtım uygulaması yapmak belediyeni hakkı ve görev değildir. Üstelik meydana bakan cephelerde ısı yalıtım projesi yapmak, diğer cephelerde ise yapmamak. Amacının ısı kayıplarını azaltacak uygulama yapmak olmadığının kanıtıdır. Zira ısı yalıtım yapabilmek için her bina için ‘’ ısı kaybı hesabı ‘’ yapılarak, ihtiyaç olup olmadığı konusu hesapla ortaya konulması ilgili mevzuat gereğidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi zamanında bunların hiçbirini yapmadan ‘’ ben yaptım olacak ‘’ egosu ile hareket etti.

b-Gelelim; göz göre göre... hak ve yetki sınırını bile bile gene ego tatmini için bina cephelerine ilaveler yapıldı. Üzerine kuş motifi koymak belediyeyi haklı ve görevli haline sokmazdı.

Reklam panolarını ve iş yeri tanıtım levhalarını haklı olarak söktür, Yerine haksız ve yetkisiz olarak haddini aşarak kuş tanıtım panoları yerleştir. Bu uygulamayı da ‘’ kent estetiği sağlıyorum’’ diyerek savunma yapmak, gerçekten de Samsunluyu ve özellikle bu mevzuatı çok iyi bilen bizleri ‘’ aptal yerine koymak’’ oluyordu.

Bu panoları cephelere monte etmek; binanın tahribatı yanında, telif eser olan binaların cephelerini değiştiren önemli fiziki değişimdir.

c-Komik ve akıl almaz uygulama ise kuş motifleri ve panolarının yapım bedellerinin mal sahiplerinden tahsil edilmesi, anlaşılır gibi değil.

Tam tescilli olarak ‘’ BEN YAPTIM OLDU’’ uygulaması.

Daha bitmedi önceleri bir süre de kuş panolarının elektrikle aydınlatılması için binaların ortak alanlar hattından enerji alınmasıdır.

Şimdi gelinen durumda ise binaların cephelerinden kuş motifleri sökülüyor. Her halde alınan bedeller de geri ödenecek. Isı yalıtım işi ise belki işe yaramıştır. Üzerine hiçbir kar koymadan tahsili kamu zararrını azaltmada faydalı olabilir.

Ama sonuçta bir miktar kamu zararı söz konusudur.

Netice olarak ‘’ben yaptım oldu ‘’ projelerinden Saathanenin en çok itiraz edilen kısmı. Çiftliğin Caddesi ile Cumhuriyet Meydanı bina cepheleri kuş panoları kısmı uygulaması kaldırıldı. Şimdi ise sıra Gülsan sanayi yanlışı ve eziyetindedir

Yazarın Yazıları
SULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARI24 Eylül 2020 İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER16 Eylül 2020 TARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI05 Eylül 2020 Kızılırmak Doğasında Turizm01 Eylül 2020 Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken29 Temmuz 2020 SAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ20 Temmuz 2020 ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?18 Haziran 2020 SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYOR 12 Haziran 2020 SİTE CAMİ04 Haziran 2020 "BEN YAPTIM OLDU" İCRAATLARI30 Nisan 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM