Embiya SANCAK

"BEN YAPTIM OLDU" İCRAATLARI

Bir evvel ki yazımda sayın başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Samsun’da ‘’ Ben Yaptım Oldu ‘’ icraatlarından Cumhuriyet Meydanı bina cephelerinde ki kuş motifi panolarının sayın Mustafa Demir zamanında kaldırılmasına dair olarak Mustafa başkanın haklılığını , Yusuf başkanın haksızlığını yazmıştım.

‘’Ben yaptım oldu ‘’ özel psikolojik durumun en büyük yanlışlığa sebebiyet verdiği icraatlerdan biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin genel park gibi herkese serbest alan haline getirilmesinin yanlışlığını , sayın başkan kendi döneminde gördü.

Ancak icraat ‘’ ben yaptım oldu ‘’ gururu ile yapıldığı için bir türlü, doğru kullanıma dönülemedi.Sadece gezinti zorlaştırıldı. Bu arada sahayı tanıtanlara da zorlaştırma kuralı uygulanınca faydalı işler yapanlar da sahadan uzaklaştırıldı.

1983 yılından beri sahadayım. Doğal alan her şeyi ile doğal kalmalıdır.Buradaki yerel halk ile bu insanların ekenomik faaliyetleri doğal alanın bir parçasıdır.

Sahaya beton ve asfalt yol , oturak yerleri gibi insanların yoğun kullanmasını teşvik eden masraflı işler yapmak yanlıştı. Fakat ‘’ ben yaptım oldu’’ ruh hali baskın çıkıyordu.

Kuşlar sizden yol, ışıklandırma, trafik levhaları, oturak yerleri istemez ki , peki neden yapıyorsunu dedim.. yazdım..rica ettim ..Zamanında . Olmadı. Olmazdı zaten : Çünkü yapılanlar ‘’ ben yaptım oldu’’ projesiydi.

Kuş cennetini kuşlar için cehenneme çevirmek için Samsun girişlerine , karayolu, havaalanı güzergahlarına kocaman reklam panoları yerleştirildi.

‘’ Kuş cennetini gördünüz mü ? ‘’ diye sorarak , sahaya gitmeyi teşvik ediyordu , sayın başkan ve Samsun Belediyesi.

Nitelim alana tur servisleri başladı . özel araç trafiği ise, 3.5 metre genişliğinde ki Cernek Gölü kenarı beton yolda, saatte 200 araçlık kullanıma ulaşmıştı ( 2017 Ağustos ayı)

Bu araçların sürücüleri doğal alanda gezmek bilgisine ve kültürüne sahip değildi.Neticede doğal alanda ki beton-asfalt yolu geçerken, yılanlar , kaplumbağalar, kirpiler eziliyordu.

Zamanında bu hayvanların ezilmiş hallerini sosyal medyada paylaşarak komuoyu oluşturmak peşinde oldum.Sonuçta sahada gezinti zorlaştırıldı. Ama doğru kullanıma dönülemedi.

Cumhuriyet Meydanı binalarının cephelerinde ki kuş motifi panoları da ,Kuş Cennetini tanıtmak için monte edilmişti.

Burada ilginç bir ayrıntı vardır. Meydanda kent estetiği amaçlı proje uygulaması devam ederken ani bir kararla bina cephelerine kuş motifi panoları yerleştirilmesi işi ‘’ ben yaptım oldu’’ projesine ilave edildi.

Bu kararın ve uygulamasının kent estetiği ile ilgisi yoktu.Ego veya hobi ile ilgili olabileceği gibi bir sivri akıllı ‘’ başkan dostunun’’ önerisi de olabilir. Aslını bilmem mümkün değildi.

Kızılırımak Deltası Kuş Cennetine uygun bulunan yanlış uygulama ,diğer bir yanlışı da doğurarak ,Cumhuriyet Meydanında bina cephelerine pano edilmesine neden oldmuştu.

‘’Ben yaptım oldu ‘’ kararlı ,Cumhuriyet Meydanı bina cepheleri kuş motifi panoları projesi olmamıştı.

İşte bu nedenle sökülmesi uygundu. Doğruyu görenleri kutlarım.

Yazarın Yazıları
"BEN YAPTIM OLDU" İCRAATLARI30 Nisan 2020 ‘BEN YAPTIM OLDU’ MU / OLMADI MI?25 Nisan 2020 ŞİMDİ İYİ Mİ OLDU?15 Nisan 2020 SAYIN VALİM, ÇARŞAMBA SANTRALININ SÖKÜMÜ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?09 Nisan 2020 TARIMSAL DEPO İNŞAAT RUHSATI İLE TERMİK SANTRAL YAPILMASI02 Nisan 2020 ÇARŞAMBA BELEDİYE BAŞKANI30 Mart 2020 Sala vermek27 Mart 2020 Karantina23 Mart 2020 KANUNSUZLUĞA DOKUNMAYIN16 Mart 2020 "100 İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORUM!"11 Mart 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM