Yılmaz HOCAOĞLU

UMUT VERMEYEN SİYASET

2015 yılı milletvekili seçimlerinde milletvekili adayı olarak Terme İlçemizde seçim çalışması yapıyordum. Yoluma çıkan ve muhtemelen ilk defa oy kullanacak 3 gence Ak Partinin bu ülkeye yaptığı hizmetleri, geçmişte ülkenin ne halde olduğunu anlatarak oy talebinde bulundum ancak gençleri bir türlü ikna edemedim. Sohbet uzayınca gençlerden biri cebinden bir akıllı telefon çıkardı ve aynen şöyle dedi. “.... abi sen bana ne anlatıyorsun, bu anlattıkların bana hikaye geliyor. Ben bu elimdekini bilirim, sen bana bunun ötesinde ne vereceksin, ne vaad ediyorsun...???” Sohbet sonlandı. Çünkü biz 2015 haziran ayı milletvekili seçimlerinde insanlara yeni umutlar vermek, yeni ufuklar açmak yerine iktidara geldiğimiz günden beri yaptıklarımızı anlattık ve “ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek sanki mecburmuşlar gibi seçmenden oy istedik. Hata ettik. Çünkü seçmene geçmişi anlatmanın ötesine yeni ufuklar çizmez iseniz, yeni umutlar ortaya koymaz iseniz sadece geçmiş hizmetlerinizle oy alamazsınız ve hizmet edemezsiniz. Aynı hataları 2019 yerel seçimlerinde tekrarlayan, aday tespitlerinde isabetsiz kararlar veren Ak Parti bedelini büyükşehirlerin önemli bir kısmını kaybederek ödedi. Ak Partiyi kuruluşunun sene-i devriyesinde iktidara taşıyan ve aralıksız 18 yıldır orada tutan eksiklerine rağmen vatandaşa verdiği umut ve çizdiği ufuktur.

Türkiyede muhalefet partilerinin önündeki en büyük handikap da budur. Türkiye'nin yıllardır anamuhalefet partisi görevini yürüten CHP nerdeyse çeyrek asrı aşan bir zaman diliminde %20 ile 25 oy oranı arasına sıkışıp kalmış durumda. Bunun birçok sebebinin yanında en önemli sebebinin politika üretememesi, seçmene ufuk çizip umut verememesi ve bunları da yapamadığı için kısır çekişmeler, parti içi kavgalar ile kısır döngüye girmesi olduğunu düşünüyorum.

Siyasette gerginlik ayarında ve zamanında fayda getirebilir belki ama sürekli toplumu geren, milli ve manevi değerleri sürekli aşağılayan söylemler, eylemler ve gerginlikler seçmen nazarında itibar görmez ve de görmüyor. Sadece kemikleşmiş ve hiçbir şekilde başka partiye oy vermeyeceğini düşündüğünüz seçmeninizi elinizde tutabilmek uğruna geliştirdiğiniz söylem ve politikalar ilanihaye sizi anamuhalefet partisi olarak da tutmaya yetmez. Zira yeni gelen nesilin ilgi alanları ve beklentileri çok farklı. Seçmeni gerçekleştirilemeyecek vaadler ile kandırmak ancak bir seçim kazandırır, bir sonrakinde seçmen sandığı hallaç pamuğu gibi savurur da ne olduğunu anlayamazsınız.

Bu vesile ile 2019 yerel seçimlerinde vaad yarışına giren belediye başkanlarımızdan hala “...tamam işte budur...” diyebileceğimiz bir icraat yatırım göremedik. belediyelerin rutin hizmetlerini allayıp-pullayıp bilbordlar ile gözümüze gözümüze sokmayı da bırakın artık. Yaklaşık 13,5 aydır başkansınız. Vaadlerinizin süre itibariyle %20'lik kısmını gerçekleştirmiş olmanız gerekirdi. Ben mi görmedim-duymadım, yoksa sizdemi icraat yok...?

Kalın sağlıcakla...

Yazarın Yazıları
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 201 Temmuz 2020 UMUT VERMEYEN SİYASET11 Mayıs 2020 AİLE OLMAK10 Mayıs 2020 YORUMSUZ 124 Nisan 2020 Kehleden gelen saadet11 Mart 2020 MÜLTECİ SORUNUMUZ ÜZERİNE02 Mart 2020 BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN18 Şubat 2020 DİYET ÖDEMEYE DEVAM 204 Şubat 2020 SEÇİM Mİ?24 Ocak 2020 DİYET ÖDEMEYE DEVAM14 Ocak 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM