Mustafa GENÇ

Hz. ÖMER DÖNEMİNDE PANDEMİ ÖNLEMLERİ

Yıl, Hicri 17. Yıl.

Hz. Ömer(ra) Medine İslam Devleti’nin Başkanıdır ve ikinci defa bazı Ensar ve Muhacirlerle birlikte Şam’ı ziyaret etmek İçin yola çıkar.

Şam’a yaklaştığında komutanlar tarafından karşılanarak Şam’da salgın hastalık(veba) olduğunu söylediler. Bunun üzerine Halife / Devlet Başkanı Hz. Ömer(ra) beraberinde gelen Ensar ve Muhacirlerle daha sonra da Fetih muhacirleriyle istişarede bulundular. Bir sonuca ulaşamayıncaHz. Ömer, “Ben geri dönüyorum. Siz de geri dönün” dedi.

Bunu duyan Sahabe Ebu Ubeyde B. Cerrah, “ Allah’ın  kaderinden mi kaçıyoruz”  ey Müminlerin emiri?” dedi.

Hz. Ömer de, “Evet, Allah’ın kaderinden, yine Allah’ın kaderine kaçıyoruz,” dedi ve ekledi:

“Bir vadide biri verimli, biri kurak iki yamaç gören insan, hangisini tercih eder? Tercihi hangisi olursa olsun, yine de kaderi seçmiş olmaz mı? Buna  sen değil de bir başkası  itiraz etse şaşırmazdım, ey Ebu Ubeyde!” dedi.  Sonra bir kenara çekilip, oturdu.

Bu arada, gece toplantılarında bulunmayan Abdurrahman b. Avf geldi. Durumu öğrenince, “ Bu konuda benim de söyleyeceklerim  var” dedi. Hz. Ömer de , “ Söyle, sen güvenilir kişisin” dedi.

Abdurrahman, “ Ben Resulullah’ın bu konuda şöyle söylediğini duymuştum” dei ve Hz. Peygambe’in, “ Bir yerde  salgın hastalık olduğunu duyarsanız oraya sokulmayın, siz orada iken  salgın hastalık çıktığında ise oradan ayrılmayın” hadisini nakletti.

Hz. Ömer bunun üzerine, “ Çok şükür ya Rabbi” dedi ve ekledi, “Haydi öyle ise, dönelim.” Sonra da hep beraber döndüler.

Onlar döndükten sonra “AMAVAS SALGINI” olarak bilinen “veba” HASTALIĞI HIZLA YAYILDI. Bir çok insanın yanında  bölge valisi Ebu Ubeyde b. Cerrah, Muaz b. Cebel, Yezid b. Ebi Sufyan gibi sahabeler de vefat etmişlerdir.

Bu salgın, Amr b. As vali oluncaya kadar devam etti.

Yeni vali halka çağrıda bulunarak, BU TÜR SALGINLARIN BİR YANGIN GİBİ HIZLA YAYILDIĞINI SÖYLEDİ VE HEMEN DAĞLARA ÇEKİLMELERİNİ İSTEDİ. KENDİSİ DE BİR SÜRE  DAĞLARA ÇEKİLDİ. DAHA SONRA SALGIN GEÇTİ VE GERİ DÖNDÜLER.

Amr b. As’ın be davranışını duyan Hz. Ömer, O’nu takdir etmiştir.

Müslümanların bu PANDEMİ önlemleri evrensel olup hala güncelliklerini korumakta olduklarına tanık olmaktayız. Rabbim Müslümanların yardımcısı olsun!

Selam ve dua ile…

Yazarın Yazıları
“ÇUKURA DÜŞMÜŞ AMERİKAN DEVESİ!”03 Haziran 2020 AYASOFYA’NIN ACİL İHTİYACI!31 Mayıs 2020 HÜZÜNLÜ BİR 29 MAYIS DAHA!..29 Mayıs 2020 BAYRAKTAR AKINCI BELGESELİ27 Mayıs 2020 Hz. ÖMER DÖNEMİNDE PANDEMİ ÖNLEMLERİ20 Mayıs 2020 101 YIL ÖNCESİ VE SONRASI17 Mayıs 2020 AK PARTİ’DEKİ METAL YORGUNLUĞUNU ARAŞTIRMA15 Mayıs 2020 AK PARTİ’DE METAL YORGUNLUĞU MU?13 Mayıs 2020 ANNESİZ ÇOCUKLAR / ÇOCUKSUZ ANNELER10 Mayıs 2020 OSMANLI’DA MÜLTECİ BİR KRAL!06 Mayıs 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM