Embiya SANCAK

‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?

Anayasal bir kuruluş olan Türkiye Mimar ve Mihendisler Odaları Birliği, Mimarlar odası şubeleri tüm ülkede en yüksek derecede faaliyet halindedir.

Tüm bilimsel ve halk menfaatine mesleki çalışmalar , üyelerinin katkılarıyla övzeri ruh haliyle yapılır. İdarelerin yaptığı tüm hatalar, bilim dışı uygulamalar somut olarak belgelendirilerek ilgili komisyonlarına havale edilir.

Komisyonlar ise mesleğinde uzmanlaşmış meslek mensuplarından oluşur. Konunun özelliğine göre bu komisyonlara diğer meslek ve ilim insanları davet edilerek gündem görüşülür.

Oda şubesine bağlı tüm alanlarda ki meslektaşları kendi bölgeleri ile ilgili özellikle belediye idarelerinin yaptıkları yanlışları takip ederek gerekli dosyaları oluştururlar.

İlgili idareler genellikle Mimarlar Odasından tüm bilgileri saklarlar. Niyetlerini gizli tutarlar. Buna rağmen yanlış niyetleri önceden haber alınması halinde ilgili idareye bilgi verici nitelikte yazılar yazılır.

Şu gerekçeler ile yapmayın denir. Ama dinlemezler. Cevap dahi vermezler. Hepsinde bir korku ve kabullenmezlik ruhu vardır.

‘’ Mimarla odası bizi mi idare edecek ‘’ derler . Çok yanlış , anlaşılmaz, bir şüphe ve korku içindeler. Nedenini ben anlamış değilim.

Bu durum yeni değil onu da söyleyim. Zamanında Samsun Belediyesi İmar Müdürüyüm .,

Başkanlığın bir özel emiri bu konuya aittir. ‘’Mimarlar Odasına bilgi ve cevap verilmeyecek ‘’ şeklindedir. Biz memur meslek mensupları çaresiz ‘’ gizli’’ yola başvururduk.

Bu durum , bu gün daha vahim bir tavırla devam ediyor. Ama ‘’ gizli ‘’ bilgi verilmesi yoktur. Günümüzde bilgiyi zor da olsa temin etmek yasal yolları var olmuştur.

Sonuçta Mimarlar Odası belediyere karşı açtığı tüm davaları kazanmıştır. Ama çok fazla geçikme olmuştur.

Vatantaş ise Mimarlar Oadasına bir kamu kurumu gibi dilekçe vererek ‘’ Neden zamanında müdahale etmediniz’’ diye suçlamaktadırlar. Ama bilmez ki vatandaşım. Akılalmaz oyunlar oynanarak , kusurlu icraat tamamlanmaktadır.

Bunları niye mi yazdım. İlgili idarelere .Yani ,Valilik ve Belediyelere; Mimarlar Odası Samsun Şubes binası bitişiğinde ki metruk binada olup bitenler, çok ayrıntılı biçimde 2018 tarihinden itbaren yazılmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığı gibi, cevap vermek nezaketi bile gösterilmedi.

Sonunda 17.06.2020 günü burada yangın meydana geldi. Şükürler olsun; vatandaşın yaralanması , veya meslek odası binası ile diğer binaların , araçların zarar görmesi şeklinde bir olumsuzluk yaşanmadı.

Şimdi ilgili idareler kendilerine yazılan ihbar yazıları hakkında işlem yapmayan kamu görevlileri hakkında soruşturma açmaları gerekir diye düşünüyorum.

En önemlisi ise resmi kurumlara, özellikle belediyelere, Mimarlar Odasına bilgi verilmemesi , cevap verilmemesi doğrultusunda yazılı veya sözlü bir talimat olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Yazarın Yazıları
SULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARI24 Eylül 2020 İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER16 Eylül 2020 TARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI05 Eylül 2020 Kızılırmak Doğasında Turizm01 Eylül 2020 Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken29 Temmuz 2020 SAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ20 Temmuz 2020 ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?18 Haziran 2020 SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYOR 12 Haziran 2020 SİTE CAMİ04 Haziran 2020 "BEN YAPTIM OLDU" İCRAATLARI30 Nisan 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM