Dr. İbrahim YILDIRIM

Fethin simgesi Ayasofya

10 Temmuz 2020 zincirler kırıldı, Ayasofya, fethin simgesi, büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet Han’ın kutsal emaneti 1934 yılından beri boynuna vurulan zincirden kurtuldu.


Kuleli Askeri Lisesinde öğrenci olduğum 1974-1977 yıllarında Ayasofya müzesini sık sık ziyaret eder,bir gün namaz kılma ümidiyle dua ederdim.Galiba 1975 yılı idi İstanbullu vatansever gençler olarak ellerimizde bayraklarla rahmetli Prof.Dr. Necmeddin Erbakan’ın düzenlediği bir mitinge katılmış, Ayasofya’nının önünde milli ve manevi duygularla" zincirler kırılsın Ayasofya açılsın" diye bağırmıştık.Ayasofya camii emperyalist güçlerin baskısıyla ve o günün koşullarıyla müze olarak hizmete açılmış ama mülkün sahibi olan bizleri bu karar çok rahatsız etmiş vicdanlarımızı yaralamıştır. Statüsü değiştirilen Ayasofya’nın yeni halini bu millet kabul etmemiş ve her zaman yeniden ibadete açılmasını ümitle beklemiştir. Öyle olmasaydı Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinde açıkça belirttiği, caminin statüsünü öyle veya böyle değiştirene ettiği "... kıyamete kadar Allah'ın laneti üzerlerine olsun"" bedduasına kim katlanabilirdi.Evet dün bu millet için çok büyük bir gündü.Türk titredi ve kendine geldi.Açılma kararı öncesi kendi içimizdeki hain, Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Rusya, ABD, AB ve Yunanistan ‘a kadar şahıslar ve devlet adamları yaptıkları açıklamalarla büyük bir psikolojik baskı uygulamışlardır. Milletimiz,önceden olduğu gibi “bu baskılara dayanılamayacak, ekonomik,siyasi vb.ilişkilerin bozulmaması için Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde karar alınacak." demeye başlamıştı.Allah’ a şükürler olsun ki bu baskılara boyun eğilmedi.Ne mutlu bu kararı alan bağımsız Türk yargısına.Ne mutlu böyle bir iradeyi gösteren başta sayın Cuhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere bütün siyasi kadroya.Ne mutlu bu günleri gören gözlere, yasayan bizlere.Burda asıl olan bu milletin aklına, kafasına vurulan zincirin kırılmasıdır.Maalesef ABD ‘nin Kuzey Irakta başımıza geçirdiği çuvalın acısını unutmadık.Yine ABD’nin 15 Temmuz ‘da hain işbirlikçileriyle giriştiği darbe teşebbüsünü de unutmadık,unutmayacağız.Millet olarak bu düşmanca girişimleri derin bir üzüntü ile hatırlayacağız.


Bugün bu mutlu günde yazıma son verirken büyük milletimizin en kısa zamanda kendisine vurulan ve vurulmaya çalışılan tüm zincirleri kırmasını ve onlardan kurtulmasını diliyorum.Bunun için ,muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Yazarın Yazıları
Fethin simgesi Ayasofya12 Temmuz 2020 Bu coğrafyada güvende olmak11 Temmuz 2020 ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor27 Temmuz 2019 Erdoğan - Trump görüşmesi ve S - 400 29 Haziran 2019 Ülkelerin Savunma Planlaması ve S-40021 Haziran 2019 Siz, bizi o kadar hayal kırıklığına uğrattınız ki! 08 Haziran 2019
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM