Dr. İbrahim YILDIRIM

ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor

Yukardaki başlığı kırk yıl düşünsem atamazdım. Akşam televizyon karşısında haberleri izlerken 85 yaşında olan babam bu sözü kullandı. Ardından ilave etti "ABD bu bölgede Türkiye gibi müttefik bulamaz." Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini almasının ardından uygulanması düşünülen olası yaptırımlar Washington'ın önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da 45 Cumhuriyetçi senatörle yaptığı Türkiye toplantısının ardından, toplantıya katılan isimlerden biri olan Senatör Lindsay Graham Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Defense One'a konuşan Graham, "Benim tarafım, eğer S-400'ler aktive etmezlerse, yaptırımların uygulanmamasından yana. Türkiye'yi sistemi aktive etmemeye ikna etme konusunda umudum var çünkü bu ilişkiler için yıkıcı olacak. Türkiye'ye önerim, S-400'ler konusunda özveride bulunup serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamaktı" ifadelerini kullandı. ABD devlet başkanı her ne kadar Türkiye ye yanlış yapıldığını perdenin önünde söylese de, arkada başka işler çevirmeye, uyguladıkları politikadan bir adım geri adım atmadan Suriye kuzeyinde, söz vermelerine rağmen Münbiç ‘ten çekilmeye, PKK/PYD terör örgütüne her türlü yardımı yapmaya devam ediyorlar.15 Temmuz FEÖ darbe girişimi ela başı dâhil onlarca arananını ülkelerde barındırıyorlar. Darbenin arkasında kendilerinin olduğunu bu milletin acaba bilmediğini mi zannediyorlar? Yukarda ki Cumhuriyetçi senatörün teklifi kadar onur kırıcı bir teklif olamaz. Dünyada Türk Milleti kadar onuruna düşkün bir Millet olamaz. Bu Millet esir yaşamaktansa ölümü göze almış ve bu uğurda binlerce şehit, gazi vererek İstiklaline kavuşmuştur. Sonuç olarak ABD arka ayakları ile Kulağının Arkasını kaşımadan vaz geçmeli, müttefiklik ruhuna uymayan uygulamalardan mutlaka vaz geçmelidir. Aksi takdirde ölüm yıl dönümünde andığımız büyük asker ve kurt siyasetçi rahmetli İsmet İNÖNÜ’nün bir zamanlar söylediği gibi “Yeni bir dünya düzeni kurulur ve Türkiye orada yerini alır.”

Yazarın Yazıları
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor27 Temmuz 2019 Erdoğan - Trump görüşmesi ve S - 400 29 Haziran 2019 Ülkelerin Savunma Planlaması ve S-40021 Haziran 2019 Siz, bizi o kadar hayal kırıklığına uğrattınız ki! 08 Haziran 2019
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM