Embiya SANCAK

Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken

Prof.Derya Oktay’a Samsun’a ve Omü Mimarlık fakültesine yaptığı hizmetler sebebiyle Samsunlu mimar yazar olarak teşekkür etmek görevimdir.

Mimarlık öğretim ve eğitim süreci beş yıl olmasına rağmen bir mimarın mimarlık mesleğini yapmak süresi ömür boyudur. Mimarlık serbest mesleğinden emekli olmak mümkün değildir. Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emekli olmak bir resmi süreçtir. Fakat mimarlıktan emekli olunamıyor. Ben kendimden biliyorum. Sosyal güvenlik mevzuatına göre 20 yıldır emekliyim. Maliye mevzuatına göre de son on yıldır mimar değilim. Fakat işin aslı böyle değildir. Şehirci mimar olarak toplumsal kaygılarla en fazla etkili olduğum dönem son on yılım olup, halen devam etmektedir.

Bütün bu özelliklerin mayası öğrenciye mimarlık fakültelerinde verilen eğitim esnasında katılıyor. Bir nevi vücut, ruh, duygu, ‘’mimarlık mayası’’ ile mayalanıyor. Eğitim esnasında öğrenci bu durumun farkında olmuyor. Mimarın, mimarlık hayatı başlayınca aldığı mayanın maharetleri ortaya çıkıyor.

Mimarlıkta başarının sırrı bu mayalanma dönemidir. Mimarlık fakülteleri dekanları hem yönetici ve hem de hoca olarak ‘’ mayalamayı yapan katalizörlerdir.’’

Derya hanım bu görevi Samsun’da hakkıyla yapmaya çalıştığına tanığım. Ama mükemmel sonuç alabilmesi için tek bir dekan yeterli olamamaktadır. Mimarlık eğitimini, öğretimini, pratiğini genellikle mimar olmayan üniversite rektörleri algılayabilmeleri ülkemizde mümkün olmamıştır. Samsun da bu konuda şansız durumdadır.

Neler yapılması gerektiği konusunda ise , uzun bir mimarlık hayatında mimarın örgütü olan Mimarlar Odasının organizasyonu ile mimarlığın ak saçlılarınca sayın rektör ve dekan ve hocalara söyleyecekleri pek çok veciz tavsiyeler olacağını düşünmekteyim.

Mimarlık öğrencisinin atölyesi, eğitimi aldığı şehirdir. Yani Samsun şehri, Omü Mimarlık Fakültesinin atölyesidir.

Bu şehirde mimarlık öğrencisi bulunduğu gerçeği şu anlama gelmektedir. Hiçbir tasarımcı mimar hatalı tasarıma sahip binayı somut olarak öğrencinin gözünün önünde inşa edilmesine destek olamaz, olmamalı. Bilhassa kamu görevlileri; mimarlık, şehircilik, kentsel tasarımda hatalı uygulamaları Omü Mimarlık öğrencilerinin gözüne bata bata uygulamaya koyamaz, geleceğin mimarlarının yanlış yetişmelerine neden olamaz.Bu büyük vebalın altına girmemelidir.

Bu hassas duruma rağmen vurdumduymaz kent yöneticileri ve memurları bu tür hataların oluşmasına neden olabildiklerine tanık olmaktayız. İşte böyle hallerde işin uzmanı her mimar had safhada eleştiri yaparak kamuoyunu aydınlatmalıdır. Bu safhada her türlü basına çok önemli olan, kentine sahip çıkmak görevi düşmektedir.

Böylece Omü Mimarlık öğrencisi yapılanın hatalı olduğunu anlayarak iyi eğitim alması sağlanmış olacaktır.

Öğrencinin, mimarlık eğitimi esnasında çok derece özgürlük ortamında eğitim almasının sağlanması ilk koşuldur. İkincisi ise öğrenci literatür üzerinden araştırma ile birlikte toplumsal araştırmaya özendirilmelidir.

Mimarlık öğrencisinin ‘’ yapı dalında’’ her inşaat bir atölyedir. Atölyesi en bol olan bölümler mimarlık ve inşaat fakülteleridir. Mimarlık fakültemiz ve rektörlük bu konuda iş birliği protokolleri yapmalıdır. Mimarlık öğrencisinin ‘’tasarım dalında’’ farklı fonksiyonlu mevcut binaların incelenmesi her öğrenciden öneri ve eleştiri raporu alınarak değerlendirilmelidir. Omü Mimarlık öğrencisinin gerek kentsel ve gerekse de kırsal yerleşimlerde ki kent tasarım uygulamalarının incelenmesi sağlanmalıdır.

Derya Oktay hocam, meslektaşım, sizin vedanız bende buruk bir atmosfer yarattı. Güle güle . Maltepe Üniversitesinde de başarılarını takip edeceğim.

Yazarın Yazıları
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM24 Ocak 2021 DEPREM İÇİN TBMM ARAŞTIRMASI04 Kasım 2020 SULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARI24 Eylül 2020 İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER16 Eylül 2020 TARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI05 Eylül 2020 Kızılırmak Doğasında Turizm01 Eylül 2020 Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken29 Temmuz 2020 SAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ20 Temmuz 2020 ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?18 Haziran 2020 SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYOR 12 Haziran 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM