Mustafa GENÇ

POLİTİKACILAR VE BÜROKRATLARI İÇİN TARİHİ ALTIN KURALLAR!

Haccac’ın valisi Ebu Muharik’in oğlu Ubeyd anlatıyor:

“Irak topraklarının valisi sıfatıyla Haccac, ziraat ve arazi vergilerinin toplanması işini bana vermiştir. Bu konuda deneyimli yaşlı bir İranlıyı buldum. Son derece kibar olan bu ihtiyara şöyle dedim:

“ Haccac, memleketin ziraat işlerinin başına beni getirdi. Haccac, bilirsin, Nuh dedi mi peygamber demeyen bir adamdır, çok inatçıdır. Bir hata işlemekten korkuyorum. Bana akıl ver.”

O zaman, ihtiyar: “Şu üç şeyden hangisini tatmin etmek istiyorsun?” diye sordu. “Haccacı mı, Hazineyi mi, yoksa kendi vicdanını mı?”

Mümkünse her üçünü de, diye cevap verdim, fakat Haccac’dan dehşetli korkuyorum. Çok korkunç bir adamdır.

O zaman, ihtiyar: “ Öyle ise şu dört kaideden ayrılma” diye konuştu:

“ Bunlar: Kendi evinin kapısını daima açık bulundur ve kapında içeri misafir kabulü için uşak falan bulundurma. Bu şekilde kim isterse istediği anda gelip seni görebileceğini, seninle müşavere edebileceğini bilmeli.

Diğer taraftan, kapın açık durursa, memurların senden daha çok korkarlar. Emrindeki memurlarla her zaman uzun uzadıya görüş. Bir vali bu şekilde hareket ettiği müddetçe daima kendisini halka sevdirir ve isim yapar.

Yayınladığın emirlerde daima hak ve adaletle hareket et, fakat zengin ve fakir demeyip herkese karşı eşit davran. Kimseyi kayırma. Kimsenin şahsi emel ve ihtiraslarına alet olma. Emrin altında bulunanlardan hiçbir zaman hediye alma. Zira o hediyeyi sana veren kişi, verdiği hediyenin iki mislini almadan rahat etmeyecektir. Böyle olmasa bile bir tek hediye yüzünden çıkacak dedikodular yeter.”

İhtiyar devamla: “ Bu dört kuralı yerine getir, ondan sonra koyunlarının derisini diri diri boyunlarından kuyruklarının uçlarına kadar yüzsen bile yine senden memnun kalırlar. Haccac da sana karşı hiçbir şey diyemez” demiştir.

Buyursunlar politikacılarımız ve de tayin ettikleri bürokratlar.

Selam ve dua ile…

Yazarın Yazıları
İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-ll-27 Eylül 2020 İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-l25 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ- lV-21 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-lll-19 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-ll-17 Eylül 2020 TÜRKİYE’DE CEMAATLER GERÇEĞİ-l-16 Eylül 2020 KIRK YIL ÖNCE VE KIRK YIL SONRA!15 Eylül 2020 İMAM HATİP DÜŞMANLIĞININ PERDE ARKASI!10 Eylül 2020 POLİTİKACILAR VE BÜROKRATLARI İÇİN TARİHİ ALTIN KURALLAR!06 Eylül 2020 KORONAVİRÜS SORUMLUSU KİMDİR?04 Eylül 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM