Osman KARA

MUSTAFA KEMAL Mİ ATATÜRK MÜ?

Gündemi değiştirmeye ve gereksiz tartışmalara, o gereksiz tartışmalar etrafında ayrışmaya, kutuplaşmaya bayılıyoruz adeta. Son günlerin tartışma ve ayrışma konularının başında da Mustafa Kemal Atatürk geliyor. Mustafa Kemal mi, Mustafa Kemal Paşa mı, Gazi Mustafa Kemal mi yoksa Mustafa Kemal Atatürk veya sadece Atatürk mü?

 

Biz de 1934’e kadar lakap vardı ama soyadı yoktu, insanlar ya aile lakaplarıyla ya da babalarının adıyla tanınır ve çağrılırdı. Mustafa Kemal Atatürk de 1934’e kadar sadece adıyla tanınırdı ve çağrılırdı ama mahalle üslubuyla değil Osmanlının kendisine has adabı ve edebiyle. Önceleri Mustafa Kemal Efendi denirdi sonraları Mirliva Mustafa Kemal Paşa denilmeye başlandı. Birçok yazışmalarda o günlerin hiyerarşi ve adap kuralları içinde Mirliva Mustafa Kemal Paşa Hazretleri hitabı da günümüze gelen yazışmalarda bolca görülür.

 

Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından ve Meclis başkanlığına seçilmesinden sonra da hep “Reis Paşa” ya da “Reis Paşa Hazretleri” diye hitap edilmiştir. Hem de milletvekilleri Meclis kürsüsünden en sert eleştiriler yaparken bile böyle hitap etmişlerdir. Çünkü adap ve edep onun gerektiriyordu ve onlar o günün seçilmiş insanlarıydı.

 

Sakarya Meydan Muharebesinden sonra da “Gazi Paşa”, “Gazi Mustafa Kemal Paşa” ve “Gazi Paşa Hazretleri” hitapları kullanılır oldu. 1934’den sonra o insan artık Mustafa Kemal Atatürk’tür ya da Reisicumhur Hazretleridir. Tıpkı İsmet İnönü, Celal Bayar, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Recep Tayyip Erdoğan ve diğerleri gibi…

 

Siyaset dilimiz ne kadar hırçınlaşırsa hırçınlaşsın hatta ne kadar çirkinleşirse çirkinleşsin hala bu toplumda belli bir nezaket, belli bir adap ve edep gereği kişilere mahalle ya da asker arkadaşı laubaliliği içerisinde ön adıyla hitap edilmez. “Sayın” veya “muhterem” gibi sıfatlar kullanılmasa bile yalnızca ön ismiyle değil soyadıyla birlikte hitap edilir.

 

Sayın Cumhurbaşkanı bir müddet sürdürdüğü “Mustafa Kemal” söyleminden, önce, “Gazi Mustafa Kemal” söylemiyle ayrılmış ve sonunda Mustafa Kemal Atatürk diye bahsetmeye başlamıştır. Geç de olsa bu gelişmeye sevinirken ana muhalefet partisi CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Mustafa Kemal Atatürk demek yerine Mustafa Kemal diyerek yeni bir tartışmanın kapısını aralamıştır.

 

Canan Kaftancıoğlu ya da Canan Hanım Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmeyebilir hatta karşı bile olabilir ama nasıl ben ya da bir başkası kendisine “Canan” diye hitap edemezse o da bu devletin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten Mustafa Kemal diye bahsedemez. Mustafa Kemal Atatürk onun mahalle arkadaşı ya da bir ahbabının çocuğu değildir bu milletin bağımsızlığının önderidir. 

Yazarın Yazıları
MUSTAFA KEMAL Mİ ATATÜRK MÜ?15 Eylül 2020 BİR EYLÜL SABAHI13 Eylül 2020 YİNE İDAM CEZASI ÜZERİNE BİR YAZI11 Eylül 2020 İDAM CEZASI GELİR Mİ DERSİNİZ?06 Eylül 2020 KAHRAMANLAR GEÇİYOR02 Eylül 2020 HAYALLERİMİZ VARDI BİR ZAMANLAR29 Ağustos 2020 ÖZLEMLER24 Ağustos 2020 İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU20 Ağustos 2020 ZAFERLERLE DOLU DÖRT HAFTA19 Ağustos 2020 AMA BU ÜSLUPLA16 Ağustos 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM