Embiya SANCAK

İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER

Türkiye’de ‘’ Yaya Hakları Platformu ‘’ yöneticisi olarak 10 yıldır sokak İşgallerini takip etmekteyim. Samsun ilinde sokak işgallerine en fazla izin veren ilçe İlkadım ilçesidir. Bafra ilçesi ikinci sırada gelmektedir.

Şunu peşinen söyleyim; tüm sokak işgalleri yasadışıdır, eşkıyalıktır, magandalıktır, küçük rüşvetlerin var olduğu ahlaksızlıktır, saygısızlıktır, küçük mafyacılıktır. Samsun İlkadımda yayayı rencide eden ilk işgaller 1994 yılında başlamıştır.

Samsun İlkadım’da işgalin zirveye çıktığı, yönetenlerin, zabıtanın gözü önünde en fazla işgal edilen alan Subaşı meydanı ve yakın çevresidir.

Yasal işyeri Subaşına yakın konumda olan eczaneler hariç her esnaf işgalcidir. Ya dükkânının önünde ki yaya alanını veya dükkânına 200 metre uzaklıkta ki Subaşı meydanını işgal eden bu tür saygısız, kanun dışı davranışı meziyet kabul eden esnaf yüzünden kentin tarihi kısmı karmaşa halini almıştır.

Yeterince otopark olması durumunda uzun süreli parkta aynı kategoriye giren işgaldir. Ancak bu bölgede genel otopark yoktur.

Büyükşehirde Mustafa Demir yönetimi bu bölgeye hizmet verecek üç genel otopark planladı. Bunlar: Subaşı Meydan altı, Anakent İş Merkezi yerine yapılacak zemin altı ve zemin üstü genel otopark ile eski mezarlık altı İlkadımBelediyesi Binası yerine yapılacak katlı genel otoparklardır.

Bunlardan Subaşı Meydanına yapılacak yer altı otopark inşaatı ihale aşamasına gelmek üzere.

Proje kapsamında zemin seviyesinde bir mescid, bir çeşme ve mekanik otopark asansör giriş –çıkış ünitesi olacak.

Mescid herhalde yer altı cami yıkılacağı için, çeşme ise 1892 de burada yapılan Hamidiye çeşmesi anısına yapılacaktır.

İşin doğrusu ise 1485 yılında burada inşa edilen Sa’di Beğ mescidinin sembolik olarak tekrar yapılmasıdır. Hamidiye çeşmesini de Samsun kent belleğine tekrar kazandırmak isabetli olacaktır.

Tarihsel süreçte kent belleğini meydana getiren fiziki unsurların tekrar yapılması kent kimliği açısından önemlidir. Otopark yapılması da gereklidir. Bu iki doğru iş yapılınca yaya ve insan trafiği bakımından olumsuzluklar da yaşanacaktır. Bu iki önemli ihtiyaç olmamış olsaydı, bu alan sadece ve sadece trafik alanı olarak düzenlenmeliydi.

Aslında bu alanı kullanılmaz hale getiren, burada kargaşa yaratan en tesirli suç her tarafın işgal edilmesidir.

Bu işgal öyle bir hal aldı ki tam bir rezalet oluştu. Şu anda yıkılacak olan Subaşı Meydanı proje müellifiyim. Çarşı üzerine sadece vatandaş otursun diye çardaklı düzenleme yapmıştım. Bu durum 1994 yılına kadar devam etti. Hatta gölge versin diye büyük yapraklı katalpa ağacının dikilmesini belediyenin peyzaj mimari Salih Uz önermişti.

Ama 1994 yılında bu alanda küçük bir büfe kanun tanımaz, mevzuatları önemsemeyen, belediyece korunan bir kişiye verildi. Bu kişi veya kişiler çelik malzemeden kamusal alana bina yapabildiler. Bu yapının yapılmasına İlkadım Belediyesince herhalde izin verildi.

Bu işgalciler karşı esnaf tarafından sürekli ilgili kurumlara hatta Cimer’e şikâyet edildi, sonuç alınamadı. Şikâyetçilerle konuştuğumda ‘’ aman benim ismim duyulmasın’’ dediler.

Yani mafya tarzı bir korkutma hissetmiştim.

Şimdi bunu neden yazdım ..

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile İlkadımBelediyesi Subaşı Meydan düzenlemesi sonucunda ortaya çıkacak yaya alanlarının işgal edilmesini önleyecek mi?

Belediyeler gerek dükkânların önünde ve gerekse uzak yerden gelen esnafın işgalini önleyecek mi?

Hele hele 1994 başlayan rezalet işgal olayı bir daha yaşanacak mı?

Dar ve sıkışık olan bu alana gelişigüzel biçimli büfeler, tahsilat kulübeleri vbb fiziki unsurlar konulmamalıdır. Eğer kamusal hacim gerekliyse otopark asansör yapısı ile bütünleşmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER16 Eylül 2020 TARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI05 Eylül 2020 Kızılırmak Doğasında Turizm01 Eylül 2020 Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken29 Temmuz 2020 SAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ20 Temmuz 2020 ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?18 Haziran 2020 SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYOR 12 Haziran 2020 SİTE CAMİ04 Haziran 2020 "BEN YAPTIM OLDU" İCRAATLARI30 Nisan 2020 ‘BEN YAPTIM OLDU’ MU / OLMADI MI?25 Nisan 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM