Mustafa GENÇ

TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-ll-

Türkiye’de cemaatlerin aleyhine konuşanlar İslam’a doğrudan karşı çıkamayıp onu ayakta tutan direklere saldıran korkak ve pısırık namertlerdir.

Peki, cemaatlerin ve İmam Hatiplilerin hiç mi kabahatleri yoktur?

Tabii ki insan olarak vardır, olmaması da mümkün değildir. Hata, insanoğlunun ortak niteliğidir.

İnsanlar, peygamberler hariç ismet(günah işlemez) özelliğine sahip değillerdir. İsmet(günahsızlık) özelliği peygamberlere özgü olmakla birlikte dil sürçmesi kabilinden onların da hataları olur. Ancak Allah tarafından gönderilen Cebrail(as) tarafından yanlışları düzeltilir. Ama, bizlerin yada tüm insanların böyle bir şansı yoktur.

Tarihte olduğu gibi günümüzde de yanlış yapan, devletine ihanetle ayaklanan cemaatler olmuştur.

Yakın tarihimizde Şeyh Said isyanı yada FETÖ buna birer örnektir.

Aynı şekilde Osmanlıda da bunun çirkin örnekleri vardır.

Şimdi gelelim Kur’an Kursu, İmam Hatip öğrencilerinin ve mensuplarının yanlışlarına:

Buralarda okuyanların ve okutanların insan olma özellikleriyle bazı yanlışlar yapabilirler. Ancak toplumda meydana gelen yasa dışı eylemlerin kaçta kaçını bunlar işlemektedir?

Diyelim ki, % 10, %20. Peki geride kalanları yani yüzde 80- 90 ‘nı işleyenlerin okudukları okulları kapatacak mıyız? Birinin işlediği bir suçu hepsine yüklüyor muyuz?

Yanlışı kim yaptıysa, onun üzerinde kalır. Bir başkasını onun yanlışından sorumlu tutamayız.

O zaman bütün liseleri, spor, çevre, meslek ve eğitim dernek ve vakıfları kapatmamız gerekir. Böyle bir şey ne ilmi, ne akli ve ne de hukuki olur.

Hukuk devletinde doğrusu olan, bu suçları işleyenleri yazılı yasalara göre cezalandırmaktır.

Ortak nitelikleri, İslamiyeti öğreten yada öğrenilmesinde katkısı olan kurumlara düşmanlık yapanların bu konuda biraz insani ve vicdani hareket etmelerinin gereğine inanıyoruz. Bunlar biraz da ahlaksızlığı vizyonları haline getirmiş kişi ve kuruluşlar için konuşsunlar ve yazsınlar.

Devam umuduyla selam ve dua ile...

Yazarın Yazıları
İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-ll-27 Eylül 2020 İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-l25 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ- lV-21 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-lll-19 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-ll-17 Eylül 2020 TÜRKİYE’DE CEMAATLER GERÇEĞİ-l-16 Eylül 2020 KIRK YIL ÖNCE VE KIRK YIL SONRA!15 Eylül 2020 İMAM HATİP DÜŞMANLIĞININ PERDE ARKASI!10 Eylül 2020 POLİTİKACILAR VE BÜROKRATLARI İÇİN TARİHİ ALTIN KURALLAR!06 Eylül 2020 KORONAVİRÜS SORUMLUSU KİMDİR?04 Eylül 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM