Mustafa GENÇ

TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-lll-

Herhangi bir cemaat mensubu günah yada hata yapar mı?

Değil cemaat mensubu, Peygamberimiz(sav)’in başında bulunduğu sahabe(ra) topluluğundan bile günah ve hata işleyenler olmuştur. Bütün insanlar günah ve hata işlerler. Sıfır suç melekler için söz konusudur, insanlar için değil.

Müslüman, bir taraftan günahlarını sıfırlamaya çalışırken, diğer taraftan da işlemiş olduğu günahları tevbe ateşinde yakmaya çalışır.

Cemaatin yada herhangi bir kuruluşun içinden çıkan kötü bir örnek, o cemaatin yada o kuruluşun tümüne mal etmek, “suçun şahsiliği” ilkesi çerçevesinde evrensel hukuka da aykırıdır.

Örneğin;

Atatürkçü kuruluştan bir katil yada bir hırsız çıktığında bütün Atatürkçüleri katil ve hırsız ilan edemediğimiz gibi cemaatlerin içinden çıkan kötü bir örneği de hepsine mal edemeyiz.

İslam coğrafyasında genel anlamda sofiler nezdinde tarikatların on iki olarak kabul edilirken bazı kaynaklar bunların sayılarını yüz yetmiş dörde kadar ulaştırır.

Sayıları ne olursa olsun fonksiyonlarına baktığımızda İslam coğrafyasındaki islamlaşmayı bu cemaatler sağlamışlardır. Cumhuriyet döneminde İslamlaşmadaki çölleşmeyi yeşillendirenlerin başında dini cemaatler ile Kur’an Kursları ve İmam Hatip okulları gelmektedir. Ancak zaman zaman bazı olumsuzluklar yaşanmış ve şer güçlerin yönlendirmeleriyle misyonlarından uzaklaştırılmışlardır. Yani cemaatlerin misyonlarında bir eksen kayması olmuştur.

Cumhuriyet döneminde zaman zaman İslam’a yönelik yapılmış bazı müdahalelere gerek aktif ve gerekse pasif olarak direnen söz konusu cemaatlerdir.

Diyanet eski Başkanlarından Ahmet Hamdi Akseki, 18. 12. 1950 tarihinde dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’e verdiği bir raporda şöyle demiştir:

“ Yirmi altı seeneden beri çocuklarımız hakiki bir din ve ahlak terbiyesinden mahrum olarak içi bomboş ve herhangi menfi bir tesiri kabule müsait bir halde yetişmiş, üstelik onlara bu süre zarfında gerek mekteplerde ve gerek başka vasıta ile din ve ahlak aleyhinde söylenebilecek ne varsa hepsi söylenmiş, telkin edilmiş ve KIPKIZIL BİR DİNSİZ OLMALARI İÇİN HER ŞEY YAPILMIŞTIR. Bu (O) GÜNKÜ GENÇLER KOMÜNİST OLMAMIŞLARSA, BUNU AİLELERİNDEKİ KUVVETLİ DİN TERBİYESİNE BORÇLUDURLAR.” ( Nak.Yrd. Doç. Dr. M. Öcal,78).

Bazıları her şeyi hazır bulmuş olabilirler. CHP zihniyetinde olanlar da biraz da geriye dönüp babalarının ne yaptıklarına ve kimin sebebiyle ezan dinlediklerini ve hatta cenaze namazlarının kılındığını bilsinler.

Samimi olalım lütfen . Devam umuduyla selam

Yazarın Yazıları
İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-ll-27 Eylül 2020 İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-l25 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ- lV-21 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-lll-19 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-ll-17 Eylül 2020 TÜRKİYE’DE CEMAATLER GERÇEĞİ-l-16 Eylül 2020 KIRK YIL ÖNCE VE KIRK YIL SONRA!15 Eylül 2020 İMAM HATİP DÜŞMANLIĞININ PERDE ARKASI!10 Eylül 2020 POLİTİKACILAR VE BÜROKRATLARI İÇİN TARİHİ ALTIN KURALLAR!06 Eylül 2020 KORONAVİRÜS SORUMLUSU KİMDİR?04 Eylül 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM