Mustafa GENÇ

İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-l

Günümüz İslam coğrafyasında sürdürülegelen kavram tartışmalarından birisi de, “İSLAMCILIK” tır.

Aslında bu kavram Tanzimat Fermanı’ndan sonra Müslümanların gündemini işgal etmeye başlamıştır. Çünkü bu kavramda bir farkındalık ve ayrışma söz konusudur.

Allah(cc) Kur’an-ı Kerim’de kendisine ve en son göndermiş olduğu peygambere ve kitaba inananları ,” MÜSLÜMANLAR” olarak adlandırmış olduğunu ifade etmiştir:

“… O size hem daha önce hem de bu Kur’an’da "müslümanlar" adını verdi ki peygamber size şahitlik etsin, siz de insanlara şahitlik edesiniz…”(Hac, 78).

Peki, İslamcılık kavramı neyi yada kimi temsilen ortaya çıkmıştır?

Tanzimat Fermanı Batı’ya karşı çözülüşümüzün resmi belgesi olduğu kadar aynı zamanda İslamcılığın doğuşunun da ilanıdır. Çünkü bu Fermanda ülkenin işlerinin kötü gitmesinin nedenlerini İslam’dan uzaklaşılmış olmasına bağlanırken; bundan sonra İslam’a dönüleceğinden söz edilmektedir:

Ferman’daki ifadeler şöyle(sadeleştirilmiş):

Herkese malum olduğu üzere, Devlet-i Aliyyemizin kuruluşundan beri, yüce Kur’an’ın hükümlerine ve şer’i kanunlara kemaliyle uyulduğundan, ulu sultanımızın kuvvet ve kudreti ve bütün halkının refah ve gelişmişliği istenilen dereceye ulaşmışken, yüz elli sene vardır ki, art arda gelen sıkıntılar ve çok çeşitli sebeplere dayalı olarak, ne şer’i şerife ve ne yararlı kanunlara bağlı kalınmadığı ve uygun hareket edilmediği için, evvelki kuvvet ve gelişmişlik bilakis zayıflık ve fakirliğe dönüşmüştür.”

Ferman’ın devamında, “Allah’ın yardım ve inayetine güvenerek ve Cenab-ı Peygamberin ruhaniyetinin yardımını aracı kılıp ve ona bağlanarak” devletin kurtulacağından söz edilmektedir.

İşte tam da bu dönemde İslamcılık cereyanı ortaya çıkmaktadır.

Nedeni ise İslami sisteme karşı olan güvenin sarsılmasıdır.

Artık İslam’dan ayrı olarak farklı çözüm önerileri gündeme taşınmıştır.

Bunların başlıcaları Meşrutiyetçilik, Osmanlıcılık, Türkçülük , Turancılık ve İslamcılık gibi kavramlar ve çözüm önerileridir. İslamcılık o günün şartlarında yeni bir ruhla İslami çözümü savunmanın adıdır.

Bu anlamda İslamcılık çalışmaları İkinci Abdülhamid’in iktidardan düşmesiyle sona ermiştir.

Devam umuduyla Selam ile…

Yazarın Yazıları
İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-ll-27 Eylül 2020 İSLAMCILIK TARTIŞMALARI-l25 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ- lV-21 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-lll-19 Eylül 2020 TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ-ll-17 Eylül 2020 TÜRKİYE’DE CEMAATLER GERÇEĞİ-l-16 Eylül 2020 KIRK YIL ÖNCE VE KIRK YIL SONRA!15 Eylül 2020 İMAM HATİP DÜŞMANLIĞININ PERDE ARKASI!10 Eylül 2020 POLİTİKACILAR VE BÜROKRATLARI İÇİN TARİHİ ALTIN KURALLAR!06 Eylül 2020 KORONAVİRÜS SORUMLUSU KİMDİR?04 Eylül 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM