Hilmi EKER

PİLOT İLÇE LADİK

Geçtiğimiz hafta Samsun ve Ladik’imiz için çok sevindirici bir haberi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Beyefendi verdi. Ak Parti Genel Merkez öncülüğünde başlayan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde devam eden ‘SIFIR ATIK”   Projesi, Ak Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanımız Samsun Milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendinin yoğun çabaları sayesinde Ladik Belediyemiz Pilot İlçe seçilmiş ve çalışmaları başlamıştır.

Bölgenin tek bayan belediye başkanı olan ve memleket sevdasıyla projelerini oluşturarak memleket işini gönül işiyle yapan Ladik Belediye Başkanımız Sayın Nurhan Yapıcı Özel Hanımefendi de bu süreçte çok emek vermiş ve sonuçta bu çalışma Ladik ve Samsunumuza kazandırılmıştır.

Peki Bu ‘Sıfır Atık Projesi’ Nedir?

         Sıfır Atık; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesini veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

            Sıfır Atık Yönetmeliğine göre 2023 yılına kadar tüm kurum, kuruluş, işletme, okul, hastane, belediyeler vs. bir iş termin planına göre bu projeye geçmiş olmalıdır. Aslında şuan herkes tarafından bilinen şekli ile Sıfır Atık Projesi; yukarıda anlatılan tanımda da gördüğümüz üzere sadece atık yönetimi değildir, ‘Sıfır Atık Projesi’ aslında hiç atık üretmeden süregelen bir yaşam tarzı ve kültürünü benimsemek ile başlar. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili yazılarımı da ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım.

Projenin Ladik’e Faydaları?

         Öncelikle yukarıda bahsi geçen yönetmelik gereği yapılması belediyece mecburi olan atık yönetim yatırımlarının (Atık getirme merkezi, Kompost tesisi, Toplama araçları vs.) en az 3-4 Milyon TL yatırım bakanlık tarafından  yapılacak olması ve istihdam ilk faydası olacaktır. Asıl fayda ise;

Şimdi bir Ladik hayal edin lütfen!

            Tüm yerleşim yerlerinde doğal gaz kullanıldığı, atık su arıtımı için tüm alt yapı çalışmalarının tamamlandığı ki şu anda alp yapı % 80 civarında tamamlanmış, emisyon salınımlarının sıfıra yakın olduğu, sessiz bir şehir, bisiklet yolları, temiz ve kullanılabilir bir Ladik Gölü, minimize edilmiş atıkların en az yarısının geri kazanıldığı bir şehir.

            Bu süreçle birlikte,

❖ Enerji Verimliliğin artması,

❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,

❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,

❖ Çevre koruma bilincinin ilçe bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından burada yaşayan insanların “Duyarlı Tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,

❖ Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasından dolayı turizm ve diğer yatırımların şehre daha çok gelmesi sağlanacaktır.

Özetle Ladik ve Samsun’umuz ülke gündeminde olacak, tüm belediyelerin örnek çalışmalar için gözü kulağı burada olacaktır. Öncelikle Samsun’da diğer belediyelerde çalışmalar bu kapsamda devam edecek ve temiz bir Samsun için el ele yol alacağız.

Sıfır Atık Projesi Samsun ve Ladik İçin nihai  bir başarı değil,  hayalimizdeki Samsun için daha büyük çalışmalar adına yeni bir başlangıçtır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Yazarın Yazıları
PİLOT İLÇE LADİK14 Ekim 2019 Çevre Dostu Çay07 Ekim 2019 409.95 ppm!30 Eylül 2019 İLERİ DÖNÜŞÜM24 Eylül 2019
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM