İshak MEMİŞOĞLU

YEREL YÖNETİM

31 Mart yerel yönetim seçimlerinin üzerinden bir ay gibi bir zaman geçti.

 Seçim sonuçları neticesinde kentin sahipleri,k imi belediyelerde  bir önceki dönem belediye başkanı ile, kimi belediyelerde  ise yeni bir belediye başkanı ile önümüzdeki beş yıllık süreyi geçirecekler.

Göreve gelen belediye başkanlarının çoğundaki  ilk tepki, “Belediye batmış “ oldu.

Bu cümleyi siyaseten el değiştiren belediyelerde duymaya alışkındık, zira kimi siyaseten kimi ise kaçınılmaz gerçeklerden dolayı söylerdi bu cümleyi. Kimi gerçekten gerçekti, kimi ise siyaseten gerçek gösterilmeye çalışılırdı.

Fakat aynı partide kalan ve hatta aynı partinin aynı adayında kalan belediyelerde batmış belediye tablosunu görmek, ancak gelişmemiş ülkelerde görülebilecek bir tablo olsa gerek.

Nasıl olabilir? Batmış bir belediye, aynı yöneticiye veya aynı partiye niye teslim edilir? Bunu gelişmiş bir ülkede izah edemezsiniz. Bu durumun sosyolojik karşılığı yoktur. Bu ancak sürü psikolojisi ile izah edilebilir.Sorgulamayan, irdelemeyen toplum psikolojisi.

Sorgulayabilselerdi, irdeleyebilselerdi, yerel yönetimlerin görev yaptıkları süre boyunca yaptıkları savurganlıkların önüne geçilebilirdi.

Topluma hizmetmiş gibi sunulan bazı belediye icraatlarının aslında hizmetten öte kaynak israfı olduğunu görebilirlerdi.

Yapmadılar, ozaman sorgulamadıkları gibi, şimdi de “ Battık “ itirafları karşısında sorumlulara karşı aynı tavırla “Neden, niye, nasıl  v.b.” gibi sorgulama kelimeleri kullanmayacaklar. Böylelikle yapılanlar yapanın yanına kar kalmış olacak.

Bütün bunlardan hareketle, bir sonraki dönemde aynı tablolarla karşılaşmamanın, yaşanılabilir, sağlıklı nesiller yetiştirilebilir yaşam alanlarına ve kentlere  sahip olabilmenin yolu yerel yönetimlere yerelde tüm halkın sahip çıkmasından ve kontrol altında tutmasından geçmektedir.

Bu noktada yapılabilecek en doğru davranış örgütlü yapıdır.

 Kentte var olan örgütlü demokratik yapıların,( meslek örgütleri, sendikalar, dernekler ) kendi ilgi alanları dahilinde yerel yönetimleri mercek altında tutması ve oluşturulacak ortak yapılarda tespit, analiz ve sentezlerini oluşturması sağlıklı kentler oluşturmanın en önemli yöntemlerinin başında gelmektedir.

Aslında, yerel yönetimlere dair yasal düzenlemeler bu yöntemin önünü açmaktadır. Kent konseyleri bu bakımdan kentlerin geleceğe taşınmasında demokratik örgütlenmenin başarılı bir uygulamasıdır.

 Tabii buradaki başarı, yönetmeliklerde tanımlandığı biçimi ile toplumun tüm kesimlerini içinde barındıran, demokratik yöntemler çerçevesinde işletilen, belediye başkanlerının kişisel amaçları doğrultusunda  kurgulamadığı bir yapıda tesis edildiği ve işletildiği sürece…

O zaman,  belediye başkanlarının, adaylıkları aşamasında  dillerinden düşürmedikleri ve sıklıkla dile getirdikleri fakat birtürlü uygulama alanı bulamadıkları ortak aklı bulmuş oluruz.

Böylelikle belediye başkanlarının da yükü hafiflemiş olur.Kent yönetimini halkla beraber hepbirlikte yüklenmiş olurlar. Tabii başkanlar isterlerse…..

Sağlıklı ve huzurlu kentsel yaşam dileğiyle.

Yazarın Yazıları
OTOPARKIMI İSTİYORUM11 Haziran 2019 YEREL YÖNETİM31 Mayıs 2019
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM