Yılmaz HOCAOĞLU

Kehleden gelen saadet

“Olacak ki bir kişinin bahtı kâvi tâlihi yâr,

Kehlesi dahi ânın mahallinde işe yarar!”

Muhteşem Süleyman’ın biricik kızı Mihrimah Sultan'a bir talip çıkar: Diyarbakır Beylerbeyi Rüstem Paşa. Merkeze uzak bir yerde görevli olan Paşa’nın Kanunî’ye damat olması, Cihan İmparatorluğu’nun ikinci adamlığı anlamına geldiği için; üst yönetim kadrolarında dedikodu kazanları fayrap edilmeye başlanır ve Paşa’nın cüzamlı olduğu haberi uydurulur. Bundan emin olmanın tek yolu, Paşa’nın bir sağlık kontrolünden geçmesidir. Hemen bir ekip Diyarbakır’a gönderilir. Haberin gelmesi gecikmez: Rüstem Paşa’nın çamaşırlarında bit bulunmuştur! Paşa için vezirlik yolu açılmıştır artık; çünkü cüzamlıya bit gitmez! Ve Rüstem Paşa Muhteşem Süleymana damat olur. Bu olaya atfen de yukarıdaki beyit yazılır.

Ne diyor beyit özetle. Talihi varsa eğer bitinden bile fayda gelir insana.

Bizler makamı da rızkı da Allah'dan değil kuldan bilir olduğumuzdan beri belimiz doğrulmaz ruhumuz doymaz hale geldik. Allah murat etmedikten sonra kuldan beklenen fayda beyhude bekleyiştir. Bu yüzden değilmidir kuldan geldiğini zannettiği makamları kaybedenlerin savruluşları. Bu yüzden değilmidir kuldan geldiğine inandıkları makamları kaybetmemek uğruna yanlış olduğunu bildikleri uygulamalara, kararlara ses çıkarmayışlar ve kabullenmeler.

Çok uzatmayacağım. Son aylarda birbiri ardına kurulan siyasi partilerin genel başkanları en etkili ve yetkili makamlarda oldukları dönemlerdeki uygulamaları ve kararları eleştirerek siyaset üretmeye alan kazanmaya çalıştıklarını gördükçe vah benim milletime vah benim memleketime demeden edemiyorum. Şimdilerde eleştirdiğiniz ve siyaset üretmeye çalıştığınız kararlar ve uygulamalar ile ilgili makam sahibi iken eleştiri getirmeniz, karşı çıkmanıza engel ne idi. Belliki sizlerde makamı ve rızkı Allah'dan değil kuldan bilenlerdendiniz ve onun için de sesiniz çıkmadan uyguladınız veya uygulattınız. Yok öyle değil diyorsanız o vakit aklımızla alay etmeyin ve susun. Milletin önüne yeni birşeyler koymaya, yeni umutlar yeşertmeye bakın. Baş uygulayıcısı olduğunuz dönemi eleştirerek siyasette biryerlere gelmeye çalışmak, her seferinde ferasetini övdüğünüz bu milletten terazisinden geçmez.

Asıl kabullenilmesi zor olan ise; görevde oldukları dönemde yerden yere vurulan bu insanlardan sırf Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı yüzünden medet umanlar, dün en kifayetsiz bakan diye eleştirip bu gün o bakanın siyaseten en yakınlık duyduğu kişi olduğunu söyleyerek cephe oluşturmaya çalışanlar.

Siyasetin de siyasetçinin de bir çizgisi olması lazım gelir vesselam.

Kalın sağlıcakla....

Yazarın Yazıları
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 201 Temmuz 2020 UMUT VERMEYEN SİYASET11 Mayıs 2020 AİLE OLMAK10 Mayıs 2020 YORUMSUZ 124 Nisan 2020 Kehleden gelen saadet11 Mart 2020 MÜLTECİ SORUNUMUZ ÜZERİNE02 Mart 2020 BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN18 Şubat 2020 DİYET ÖDEMEYE DEVAM 204 Şubat 2020 SEÇİM Mİ?24 Ocak 2020 DİYET ÖDEMEYE DEVAM14 Ocak 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM