Turgay SÖZEN

Türkiye Cumhuriyeti Coronavirüs Krizini iyi Yönetiyor !

Dünyamız son aylarda başlayan büyük bir küresel krizle boğuşuyor.

Çin'de ortaya çıkan ve süratle dünyaya yayılan Yeni Coronavirüs (Covid19) adı verilen bu virüsün aşısının veya tedavisinin bulunması için bu alandaki bütün bilim adamları seferber olmuş durumda!

 

Virüs dünyayı hızla sararken bizde daha yeni yeni vakalar ortaya çıkıyor. Bu inanılmaz durumu kimisi Türklerin genetik yapısına bağlarken, kimisi de ‘Türkler temiz millet’ deyip geçiyor. Şöyle ki Coronavirüs haritalarında Türkiye ve Türki Cumhuriyetler yeşil, etrafları kırmızı… Yine uzmanların açıklamalarına göre hijyen şartlarına uymak virüsten korunmak için yeterli… Dünyada maske satışları patlarken, ilk vakaların ortaya çıkması ile birlikte bizde çamaşır suyu kolonya, temizlik maddeleri satışları patladı.

 

Öte yandan virüse karşı alınan önlemler konusunda Sağlık Bakanlığımızın çalışmalarını da yadsınamaz derecede başarılı bulduğumu ifade etmek isterim.

Her ne kadar sosyal medyada ve medyada olumsuz haberler ve bilgi kirliliği varsa da bunlar her krizde olan cinsten… Ne yaparsanız yapın bazı insanları memnun edemezsiniz.

Ancak konu insan sağlığı ve hata affetmez. Onun için yapılan resmi açıklamalara güvenmek, tedbirlere azami riayet etmek, toplumun provoke olmaması için acaba sarf etmek gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun'daki içme suyu konusunda, yerinde ve zamanında, ‘uluslararası sağlık normlarının üzerinde alüminyum bulunduğu’ açıklamasını yaparak, SASKİ'yi ters köşeye yatırdı.

Bu da Sağlık Bakanlığı'nın objektiflik ve şeffaflık politikasının, insan sağlığına verdiği önemin güzel bir göstergesi olarak tarihteki yerini aldı.

Daha önce de ifade ettiğim gibi Sağlık Bakanlığı'nın, başından itibaren, bizzat Bakan Dr. Fahrettin Koca tarafından takip edilen açık, şeffaf bir politika izleyerek, gerekli tedbirleri aldığını, alternatif planlamaları yaptığını düşünüyorum.

Nitekim ülkemizde ilk Coronavirüs vakası görüldüğü anda, vakayla ilgili kişiler karantina altına alındıktan sonra, bizzat bakan tarafından gerekli açıklama yapıldı. Bilim Kurulu toplandı, konu uzmanlar tarafından görüşülüp, tartışıldıktan sonra da bizzat Sayın Bakan Kocaoğlu tarafından açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanlığı ve konunun uzmanları tarafından Coronavirüs'ün belirtileri, korunma tedbirleri, virüsün belirtilerinin görülmesi halinde nasıl hareket edileceği, kişisel ve kurumsal tedbirlerin neler olacağı konularında broşürler ve videolar yayınlanarak kamuoyu bilgilendirildi.

Sayın Bakanın da ifade ettiği gibi, insanlarımızın virüsün nerede görüldüğüne değil, nasıl korunabileceğine odaklanması gerekiyor.

Devletimiz, Coronavirüs tespit edildiğinde, karantina ve tedavi için bütün tedbirleri almış ve ilgili personeli eğitmiştir. Bize düşen kişisel tedbirlerimizi alıp, soğukkanlılıkla gelişmeleri izlemek olmalıdır diye düşünüyorum.

Nitekim Bakan Kocaoğlu, attığı bir Twit’te şu açıklamaya yer verdi: "Ülkemiz, olası vaka için tedbirlerini önceden almıştı. Hastalığın her hangi bir yerde görülmesi durumuna karşı sağlık personeli eğitilmiştir. Hastane, karantina hazırlıkları tamamlanmıştır. Bir veya birkaç vaka, salgın değildir. Karantinaya alınmış hasta, toplumu tehdit edemez"

 

Bir başka açıklamasında ise, ‘Bu krizin yönetimi için şeffaflığın şart olduğu ifade ederek, "Medya, ulusal mücadelenin ana aktörlerinden biridir. Biz bu süreci bugüne dek birlikte yürüttük. şeffaf davrandık, destek kazandık. İşbirliğimiz devam edecek. Güvenilir bilginin

aracı saygın medyadır. Medyanın saygın mensuplarıdır" diyerek, objektifliğe ve şeffaflığa vurgu yaptı.

Nihayetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan kurul, daha köklü tedbirler aldı.

İlk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler tatil ediliyor, bütün spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, her türlü miting ve toplantıların belli bir süre ertelenmesi kararı ile birlikte, daha birçok tedbirler alınıyor.

Krizin olduğu her dönemde olduğu gibi, bunu da ranta çevirmek isteyen bazı insanlar, hemen sağlıkla, gıdayla ve korunmayla ilgili ürünlerin fiyatlarına astronomik zamlar yaptılar. Bazıları da evlerine stok yapmak için marketlerin raflarını boşalttı. İnsanlarımızın krizi ranta çevirenleri ilgili belediyelere ve kamu kurumlarına bildirmelerinin vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum. Stok yapanlara gelince, yığdıkları ürünler, kullanamadıkları için bayatlayıp kurtlanacak, haberleri yok(!)

Yapılacak şey belli, kişisel ve kurumsal hijyene dikkat etmek; kültürümüzden gelen el sıkma, kucaklaşma, öpüşme gibi uygulamalarımıza en azından bu kriz geçene kadar son vermek.

Bir de sağda solda söylenen, sosyal medyada ve medyada uzman olmayan kişilerin yaptıkları açıklamalara itibar etmemek, duymazdan gelmek!

Bizzat Sağlık Bakanlığı, üniversitelerin uzman bilim insanları ve ilgili kurumların uzmanlarının yaptığı açıklamaları ve alınan tedbirleri dikkatle izleyip, özenle uygulamaktır.

Bu kadar dikkatli bir şekilde yönetilen Koronavirüs krizinden, ülke olarak kayıpsız çıkmamızı diliyorum. Allah, Türk Milletini ve insanlığı korusun.

Sağlıcakla kalın.

Yazarın Yazıları
#HayatEveSığar #EvdeKalSağlıklaKal #EvdeKalTürkiye27 Mart 2020 Türkiye Cumhuriyeti Coronavirüs Krizini iyi Yönetiyor !14 Mart 2020 İzmir’de STK’lar Çok Aktif21 Şubat 2020 Birlik-Beraberlik Zamanı!08 Şubat 2020 Depremle Yaşamak30 Ocak 2020 Ermeni Katilleri Yakalatan Kişiye 1 Milyon Dolar Ödül07 Ocak 2020 Ermeni Soykırımı mı dediniz (!) - II17 Aralık 2019 Ermeni Soykırımı mı dediniz (!)06 Aralık 2019 SÖZDE STRATEJİK ORTAKLAR VE DOSTLAR (!)20 Kasım 2019 Ne Olacak Bu Samsun’un Hali?10 Ekim 2019
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM