Mustafa GENÇ

BAŞKAN’IN İKİNCİ AYIBI!

Diyanet İşleri Başkanı’nın ayıplarından söz ediyoruz.

Gerçi Müslüman’ın görevi “ayıp aramak” olmadığını biliyoruz.

Ancak bu sözünü ettiğimiz ayıplar Sayın Başkan’ın yapmaması gereken yanlışlardır.

Bunlardan birincisi umrecilerin dönüşü ile ilgili idi. Bununla ilgili görüşümüzü önceden belirttik.

Şimdi de ikinci yanlışı dile getirmek istiyoruz:

Bu da herkesin bildiği gibi millete yasaklayıp kendisinin kıldığı ve kıldırdığı Cuma namazıdır.

Küresel anlamda bir virüsün saldırısıyla karşı karşıyayız. Doğaldır ki, küresel olan bu saldırıdan payımızı alacağız. En az zararla atlatabilmek için devlet gerekli bilimsel kurulları oluşturarak tedbirleri almıştır. Bu arada sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu camilerde toplu olarak namaz edası yasaklanmıştır.

Bu yasak yalnız bizde değil, diğer İslam ülkelerinde de geçerliliğini korumakta ve hatta Kabe’nin ve Mescid-i Nebevi’nin de kapılarına kilit vurulmuştur.

Cuma namazının kıymetini yalnız Sayın Diyanet İşleri Başkanı mı bilmektedir?

Sosyal mesafenin korunabileceği yer sadece Başkan’ın namaz kıldırdığı yer midir? Başka bir yerde sözünü ettiğimiz mesafe korunamaz mı?

Atalarımız, “Teşbihte hata olmaz” demişlerdir. Biz de bir başka yerde “Tedbirli” yada “istisnalı” Cuma namazı kılamaz mıydık?

Ama işin başında tedbirli yada istisnalı namazdan söz edilmedi. Devlet Başkanımızın şahsında devletimizin kararına teslim olduk. Sayın Diyanet İşleri Başkanımız Cuma namazı kılmak ve kıldırmakla devletin inanırlılığına gölge düşürmüştür, güveni sarsmıştır.

Böyle hassas dönemlerde devlet güven kaybederse icraat yapamaz, millet boşlukta kalır. Devletin güven kaybetmesinin ve milletin boşlukta kalmasının ardından anarşi gelir. Oysa bizim dayanışmaya ve yöneticilerimizin kararlılığına ihtiyacımız vardır.

Sayın Başkan bu tutumu ile güveni delmiş , kararlılığa gölge düşürmüştür.

Ayıp ve yanlış yapmıştır. Bu görevi yapmak istemiyorsa başka türlü bunu ifade edebilir ve de gidebilir. Ancak bu tür ayıp ve yanlışlar o makama yakışmamaktadır.

Selam ve dua ile…

Yazarın Yazıları
Hz. ÖMER DÖNEMİNDE PANDEMİ ÖNLEMLERİ20 Mayıs 2020 101 YIL ÖNCESİ VE SONRASI17 Mayıs 2020 AK PARTİ’DEKİ METAL YORGUNLUĞUNU ARAŞTIRMA15 Mayıs 2020 AK PARTİ’DE METAL YORGUNLUĞU MU?13 Mayıs 2020 ANNESİZ ÇOCUKLAR / ÇOCUKSUZ ANNELER10 Mayıs 2020 OSMANLI’DA MÜLTECİ BİR KRAL!06 Mayıs 2020 HER MESLEĞİN UYUZ EŞEKLERİ VARDIR03 Mayıs 2020 MÜSLÜMANLAR YENİDEN SİLBAŞTAN01 Mayıs 2020 SİNEKLERLE BİRLİKTE BİRAZ DA BATAKLIK29 Nisan 2020 KUR’AN’A MÜDAHALE!28 Nisan 2020
ANA SAYFA YAZARLAR GÜNCEL EKONOMİ SİYASET SPOR GALERİ WEB TV İLETİŞİM